Všetky aktuality

ŘEMESLO / SKILL 2018

8.10.2018

Medzinárodná súťaž učňov v remeselných zručnostiach

„Tohtoročné REMESLO/SKILL 2018 – to bola jedna veľká inšpirácia, skúsenosť a učenie,“ zhodujú sa organizátori aj účastníci súťaže.

Ôsmy ročník ojedinelej súťažnej akcie – Medzinárodná súťaž učňov v remeselných zručnostiach, ktorá sa konala od 18. do 20. septembra na vysokomýtskom námestí, má svojich víťazov.

Medzi 66 súťažiacimi z viac než dvadsiatich škôl z Českej republiky, Slovenska a Maďarska, sa najlepšie umiestnili: Ruslan Ivaneiko a Ivan Mayor z Akadémia remesiel – Strednej školy technickej z Prahy 4 v odbore Murár, za Murárske práce získali prvé miesto Jozsef Vujkovics a Sándor Szabó zo školy v maďarskom mesta Baja. Kategóriu Montér suchých stavieb ovládli Jakub Šmak a Martin Vodák zo SŠ polytechnickej v Brne, Jílová. Prácu Obkladačov najlepšie zvládli Filip Čmelo a Jakub Janáček z SOŠ Považská Bystrica. Najlepšími Inštalatérmi sa stali Kamil Pecka a Jiří Rožek – z „domácej“ VOŠ stavebnej a SŠ stavebnej Vysoké Mýto a v odbore Stolár najlepšie zabodovali Martin Kubík a Filip Pastorek z SOŠ stavebnej zo Žiliny.

Reportáž z priebehu súťaže

Počas súťažného súboja sa väčšina zo súťažiacich zhodla na tom, že chce uspieť vo svojej kategórii čo najlepšie, ale najväčším prínosom je pre nich sama skúsenosť z práce v teréne a v tíme a tiež učenie sa od druhých. Od Jaroslava a Romana zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Brne-Bosonohách zaznelo ono známe, že chybami sa človek učí. „Určite máme zo súťaže veľa skúseností, ktoré prichádzajú práve s tým, keď niečo pokazíme. Už vieme, ako to nabudúce urobiť inak,“ zhodli sa. Práve zatepľovali izoláciou stenu. Kúsok ďalej Jaroslav a Rostislav z SŠ stavebnej a drevospracujúcej z Ostravy v kategórii Obkladač pracovali na obložení steny, ktorú založili murári. „No, nie je to veľmi rovné, a to si práve musíme vyrovnať, najdôležitejšie je založiť prvý rad obkladu, od toho sa potom odvíja ten ďalší,“ vysvetlili a dodali, že podstatné v súťaži je, že sa učia nové veci. Ale predsa len by sa radi umiestili do tretieho miesta. Podarilo sa.

Róbert Hanulík  zo Strednej odbornej školy stavebnej v Žiline súťaží za inštalatérov a práve zavesuje modul pre závesné WC na hotovú stenu: „To je budúci zabudovaný systém pre WC, pripravujeme ho na inštaláciu sanitárnej techniky.“ Ladislav Erdélyi pobiehal okolo inštalatérov so špeciálnym systémom vodováh: „Sledujem, aby systémy boli rovno osadené. Dnešné vodovodné batérie sú pomerne zložité, preto je inštalatérska presnosť taká dôležitá.“ Súťaž sa mu páči: „Je to dobrá súťaž a hlavne je radosť vidieť toľko ľudí na jednom mieste pracovať. Zároveň majú možnosť pozorovať, ako to robia druhí, snažia sa niečo odkukať a nazbierať skúsenosti, a to má určite význam.“  S tým súhlasí aj Daniel a Roman, inštalatéri zo Strednej školy obchodnej v Žamberku.

Pri stanovišti montérov suchých stavieb sa práve Jan Jarý z Akadémie remesiel Praha pokúšal vyladiť suchú podlahu v budovanej kúpeľni. „Momentálne sa snažím o čo najlepší výsledok, zatiaľ nič extra, ale čo sa dá robiť,“ komentoval svoju prácu. Opodiaľ pracujú Radek a Honza, sú to budúci stolári a na súťaži zastupujú Strednú priemyselnú školu stavebnú z Rybitví, spoločne tvoria drevené schodíky. „Zatiaľ to ide celkom dobre. Je to tímová práca a najdôležitejšie je rozdeliť si prácu a zladiť sa. Čo sa týka súťaže samotnej, berieme ju tak, že si v teréne vyskúšame, čo nás baví.“

Jednotlivé pracoviská prechádza pravidelne aj Lukáš Hledík z VOŠ a SŠ stavebnej vo Vysokom Mýte, ktorá je spoluorganizátorom súťaže. V priebehu druhého dňa akcie pozoroval, že nálady v súťažiach sú rôzne: „Niektorí chlapci sú spokojní, iní nešťastní, pretože sa im práve nedarí, v každom prípade je to všetko dobrá skúsenosť pre každého. Jedna veľká inšpirácia a učenie.“

Za organizátorov

PhDr. Lenka Ulrychová, Ing. Hynek Míka

Erudio CZ, z.s.

 www.erudiocz.cz

 

Spoluusporiadatelia súťaže

Pardubický kraj

Mesto Vysoké Mýto

VOŠ a SŠ stavebné Vysoké Mýto

Erudio CZ, z.s.

Profesijní partneri súťaže

Cech suchej výstavby ČR

Cech obkladačov ČR

Zväz podnikateľov v stavebníctve v ČR

Všetky aktuality

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Súhlasím Ďalšie informácie